Študijná návšteva delegácie z Čiernej Hory v rámci programu CETIR “Justičná akadémia, slovenský model a skúsenosti”
V dňoch 25. - 28. júna 2013 navštívila Slovensko trojčlenná delegácia zástupcov Ministerstva spravodlivosti Čiernej Hory a Centra pre vzdelávanie nositeľov súdnych funkcií Čiernej Hory v rámci programu CETIR (Program MZVaEZ SR pre odovzdávanie slovenských skúseností z integrácie a reforiem). Čierna Hora je v poradí druhou balkánskou krajinou, ktorá je po vstupe Chorvátska, na ceste k členstvu v EÚ. Partnerská spolupráca v oblasti justície v rámci programu CETIR medzi Slovenskou republikou a Republikou Čierna Hora sa začala v novembri v roku 2011. Tento rok navštívili Slovensko celkovo tri skupiny z oblasti justície.
Po oficiálnom privítaní čiernohorskej delegácie riaditeľom Justičnej akadémie Slovenskej republiky sa začal napĺňať bohatý dvojdňový odborný program v priestoroch akadémie zameraný na históriu, postavenie a kompetencie akadémie, formy vzdelávania, prípravu a schvaľovanie študijných plánov, prípravné a celoživotné vzdelávanie, realizácia vzdelávacích podujatí, pedagogický zbor akadémie, semináre k informačných technológiám a e-learning. Po všeobecnej časti nasledovala prednáška a diskusia k téme "Prípravné vzdelávanie, odborná justičná skúška, justiční čakatelia".
Na pôde Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR) bol priestor venovaný otázkam pre prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ďalej téme vzdelávania prokurátorov. Súvisiacim témam sa následne venoval prokurátor netrestného odboru GP SR.
Justičná akadémia Slovenskej republiky bola zriadená na základe zákona č. 548/2003 Z. z. zo 4. decembra 2003 o Justičnej akadémii a o zmene a doplnení niektorých zákonov, svoju činnosť začala 1. septembra 2004. Je nezávislou vzdelávacou inštitúciou s celoštátnou pôsobnosťou, ktorá zabezpečuje, organizuje a vykonáva vzdelávanie sudcov, prokurátorov a súdnych úradníkov.
V Čiernej Hore sa vzdelávanie vykonávateľov súdnych funkcií vykonáva v Centre pre vzdelávanie vykonávateľov súdnych funkcií, ktoré je jedinou inštitúciou tohto druhu oprávnenou pre vzdelávanie sudcov a prokurátorov. Centrum je organizované ako samostatná organizačná jednotka Najvyššieho súdu Čiernej Hory.
Peter Hulla, riaditeľ justičnej akadémie, navrhol riaditeľke čiernohorského Centra podpísanie Memoranda o spolupráci, ktoré by zastrešilo spoluprácu v oblasti možných projektových prienikov v rámci štrukturálnych fondov (tzv. twinningové projekty), spoluprácu na e-learningových projektoch, poskytnutie slovenských expertov v oblasti justičného vzdelávania, účasť čiernohorských partnerov na medzinárodných podujatiach usporiadaných justičnou akadémiou, čiernohorské strana túto iniciatívu podporila.
Koordinátorka čiernohorskej delegácie na pôde Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky vyjadrila spokojnosť s vysokou odbornou úrovňou študijnej návštevy, ktorá sa od začiatku viedla vo veľmi priateľskom duchu, s odborným programom v rámci Justičnej akadémie SR a s komunikáciou, ktorá návšteve predchádzala. Zároveň prítomných informovala, že o záveroch tejto študijnej návštevy budú informované Ministerstvo spravodlivosti Čiernej Hory a Najvyšší súd Čiernej Hory.
Zdroj:Veronika Kapustová, kontaktný bod programu CETIR