Dôležité odkazy na webstránky:

Študijná návšteva delegácie z Čiernej Hory v rámci programu CETIR

     Partnerská spolupráca v oblasti justície v rámci programu CETIR medzi Slovenskou republikou a  Republikou Čierna Hora sa začala v novembri v roku 2011. V roku 2013 navštívili Slovensko celkovo štyri skupiny z oblasti justície, a jedna z nich bola zameraná práve na tému „Justičná akadémia, slovenský model a skúsenosti". Táto júnová návšteva vyústila do návrhu  posilnenia spolupráce medzi Centrom a Justičnou akadémiou SR (JA SR). JUDr. Peter Hulla, riaditeľ JA SR, navrhol riaditeľke čiernohorského Centra podpísanie memoranda o spolupráci, spoluprácu v rámci možných projektových prienikov pri využívaní štrukturálnych fondov (twinningové projekty), e-learningovú spoluprácu, poskytnutie slovenských expertov v oblasti justičného vzdelávania a možnú účasť čiernohorských partnerov na medzinárodných podujatiach usporiadaných JA SR. Pani Maja Milošević, riaditeľka čiernohorského centra, túto iniciatívu ihneď podporila.

 

     Justičná akadémia SR bola založená na základe zákona o Justičnej akadémii Národnou radou Slovenskej republiky na jej zasadnutí dňa 4. decembra 2003, no svoju činnosť začala od 1. septembra 2004. Je nezávislou vzdelávacou inštitúciou s celoštátnou pôsobnosťou.

 

     V Čiernej Hore sa vzdelávanie vykonávateľov justičných funkcií vykonáva v Centre pre vzdelávanie vykonávateľov súdnych funkcií, ktoré je jedinou inštitúciou tohto druhu oprávnenou pre vzdelávanie sudcov a prokurátorov, a je organizované ako samostatná organizačná jednotka Najvyššieho súdu Čiernej Hory. Centrum má členstvo v dôležitých medzinárodných štruktúrach zaoberajúcich sa vzdelávaním sudcov a prokurátorov, a to predovšetkým Európskej siete pre výmenu informácií medzi osobami a inštitúciami zodpovedných za vzdelávanie sudcov a prokurátorov Rady Európy (tzv. Lisabon Network), HELP program Rady Európy zameraný na vzdelávanie sudcov a prokurátorov v oblasti ľudských práv a Medzinárodnú organizáciu na vzdelávanie v oblasti súdnictva (IOJT).

 

     Riaditeľ JA SR pozval dvoch zástupcov z čiernohorského Centra pre vzdelávanie nositeľov súdnych funkcií v rámci výmenného projektu EJTN Regional Exchange Project, samostatnej organizácie združujúcej národné inštitúcie zodpovedné za vzdelávanie sudcov a prokurátorov v Európskej únii, na seminár justičných akadémií krajín V4 a Nemecka. Seminár sa uskutočnil v priestoroch JA SR v Omšení v dňoch 23.-27. septembra 2013. 2-členná delegácia zástupcov čiernohorského Centra navštívila Slovensko v rámci programu CETIR - programu MZVaEZ SR pre odovzdávanie slovenských skúseností z integrácie a reforiem - v dňoch 22.-25. septembra 2013. V rámci tejto študijnej návštevy došlo aj k podpisu Rámcovej dohody o spolupráci s Justičnou akadémiou SR a Centrom pre vzdelávanie nositeľov súdnych funkcií Čiernej Hory. Prítomnými pri tomto akte boli aj JUDr. Pavol Toman, predseda Rady JA SR, a Wojciech Postulski, nový generálny tajomník EJTN, ktorý bol zvolený na Valnom zhromaždení EJTN v Dubline v júni 2013. Na rovnakom Valnom zhromaždení bolo práve čiernohorské vzdelávacie centrum zvolené za pozorovateľa EJTN. Wojciech Postulski bol zároveň kľúčovou osobou pri podstatnej reforme poľskej akadémie a vzdelávacieho systému sudcov (National School for Judges and Public Prosecution), a preto vedenie JA SR sprostredkovalo v Omšení pracovné stretnutie kolegyniam z ČH s pánom Postulskim ohľadne zdieľania jeho pozitívnych skúseností pri reformách Justičnej akadémie v Poľsku.

 

     Zástupkyne Čiernej Hory sa v rámci seminára zúčastnili aj na prehliadke priestorov väznice v Leopoldove a Múzea histórie väzenstva na Slovensku.

 

Veronika Kapustová

Kontaktný bod programu CETIR

 

Kategória: